Opera radiowa "Balladyna" i poranek
muzyczny z "Panem Tadeuszem" w
Litewskiej Filharmonii Narodowej

Jak już wcześniej zawiadamialiśmy swoich Czytelników, w sobotę o godz. 19.00 w Litewskiej Filharmonii Narodowej została zaprezentowana opera radiowa "Balladyna".

Napisania muzyki podjął się Maciej Małecki. Operę wyreżyserowała Anna Sieniuk."Balladyna" została wykonana przez Polską Orkiestrę Radiową pod batutą Wojciecha Rajskiego i Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierownictwem Andrzeja Borzyma.

W roli matki wystąpiła Teresa Budzisz - Krzyżanowska, a w roli Kanclerza - Andrzej Ferenc. Wśród wykonawców byli też młodzi aktorzy: Anna Gajewska, Aneta Todorczuk, Ewa Konstancja Bułhak, Jacek Rozenek, Michał Gadomski i in.

Na poranek muzyczny, który odbył się w niedzielę o godz. 12.00 złożyły się "Andante Spianato" i "Wielki polonez Es - dur" Fryderyka Chopina w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej oraz Vaidy Kirvelytë. Muzyka w jej wykonaniu wywarła ogromne wrażenie na widzach, o czymświadczyły okrzyki i oklaski wyrażające podziw dla młodej a bardzo utalentowanej pianistki oraz mnóstwo pięknych wiązanek. Fragmenty poematu z "Pana Tadeusza" były recytowane przez Andrzeja Ferenca, Annę Sieniuk, Virginię Kochanskytë oraz Ramunasa Abukevičiusa w dwu językach: po litewsku i po polsku. Gorące brawa i czterokrotne wywoływanie aktorów na scenę ; tak ocenili ich występ widzowie. Na zakończenie została wykonana Suita z muzyki do filmu Andrzeja Wajdy "Pan Tadeusz", autorstwa Wojciecha Kilara.

NG 35 (524)