Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Tomasowi Venclovie,

poecie, w Sejnach, Polska, przyznano tytuł "Człowiek Pogranicza". Tytuł ten nadawany jest co dwa lata osobie, która propaguje idee pogranicza - przełamuje zastarzałe stereotypy, przerzuca mosty między różnymi narodami i religiami. Ten tytuł niełączy się z nagrodą materialną. Jednakże laureat otrzyma stypendium, które pozwala na dłuższy pobyt i zwiedzanie Polski.


Dangutë Mikutienë ,

socjalliberał, w sekretariacie posiedzeń Sejmu zarejestrowała poprawkę do ustawy o dniach świątecznych. Proponuje się w niej, aby 1 września ogłosić jako dzień wolny od pracy. Posłanka uważa, że na Litwie jest za mało świąt - dni wolnych od pracy. W Europie Litwa wyróżnia się jako kraj lubiącyświętować i nie pracować. A propos, zupełnie niedawno socjaldemokraci postarali się, aby również 1 maja stał się dniem wolnym od pracy.Vytautas Landsbergis,

Na partii konserwatystów, której przewodzi Vytautas Landsbergis, ciągle jeszcze ciążą wielkie długi. Chociaż od wyborów do Sejmu minęło już 10 miesięcy, konserwatyści za kampanię wyborczą są jeszcze dłużni 440 tys. litów, głównie spółce "Alora". Kierownicy tej agencji reklamowej rozważają obecnie możliwość wyegzekwowania długu od konserwatystów drogą sądową. Konserwatyści spodziewają się spłacić dług do końca roku.
Rolandas Paksas,

dwukrotny eks-premier, przegrał otwartą wojnę przeciwko Eugenijusowi Gentvilasowi. Były mer stolicy nie chciał przyznać, że jego wpływy w partii maleją, a ranking ciągle się obniża. Obecnie obowiązki przewodniczącego liberałów pełni więc E. Gentvilas, który prześciga R. Paksasa pod względem popularności.

("Veidas", nr 36 z 2001 r.)


NG 35 (524)