Wioleta Salwińska

Maraton imprez " Dni Stolicy. Wilno 2001"

Rozpoczęte w miniony piątek największe święto miasta, przedstawi mieszkańcom i gościom stolicy 25 dużych imprez kulturalnych : muzycznych, teatralnych, jarmarków i festiwali, 13 wystaw, a także 10 imprez sportowych.

By wziąć udział w "Dniach Stolicy" do Wilna przybyły delegacje z 13 miast spokrewnionych z Wilnem: Chikago, Medysonu, Duisburga, Erfurtu, Krakowa, Warszawy, Rygi, Tallinna, Pragi, Joensu, Kijowa, Moskwy i Mińska.

Chociaż oficjalnie święto "Dni Stolicy.Wilno2001" rozpoczęło się siódmego września, jednak już czwartego września w ramach tych uroczystości na Placu Ratuszowym została wykonana kantata "Cormina burana" Carla Offoego. W piątek, w Parku Serejkiskim floryści Wilna przy pomocy specjalistów z innych miast, studentów i uczniów tworzyli zespoły z kwiatów na temat "Bajki, legendy, historia, codzienność". Członkowie Asocjacji Florystów Litwy uwili najdłuższą girlandę( 250 m. ) z kwiatów oraz klonowych i dębowych liści, którą następnie opasano Basztę Giedymina.

Siódmego września, w tymże parku, podczas "Fiesty Kwiatów" została zaprezentowana kolekcja ubrań oraz uczesania zdobione kwiatami. Wszystko to było plonem starań uczniów z Wileńskiej Szkoły Usług i Przemysłu Lekkiego.

Program tego dnia dopełniono koncertem akordeonowym, odbywającym się w ramach międzynarodowego festiwalu muzyki akordeonowej.

W trakcie obchodów Dni Wilna podsumowano wyniki konkursu, zorganizowanego przez samorząd Wilna, na najlepiej zadbane podwórko, dom, najładniej upiększony balkon, najlepiej udekorowane wnętrze budynku. Wśród zwycięzców konkursu, którzy otrzymali dyplomy, znalazła się Wileńska Szkoła Średnia im. Jana Pawła II. Dyplom wręczono dyrektorowi Adamowi Błaszkiewiczowi.

W dniach 7 - 9 września w Zakrecie odbyło się już po raz ósmy święto piwa "Trzy dni, trzy noce". W najlepszych salonach kwiatowych Wilna zorganizowano wystawy tematyczne. Zwiedzający mogli nie tylko podziwiać piękne wiązanki, kompozycje i niezwykłe rośliny, ale także kupić lub zamówić którąś z nich. W sobotę, ósmego września, odbyły się regaty, w których mogli wziąć udział wszyscy chętni.

Obchody święta miasta trwają już od dziesięciu lat. Od roku 1991 w Wilnie było organizowane Święto Giedymina, które w 1995 - 1996 przerosło w Święto Stolicy. Na obecnie trwającą imprezę "Dni stolicy. Wilno 2001" samorząd miasta wydzielił 350 tys. litów.

Na zdjęciu: girlanda, którą następnie opasano Basztę Giedymina. migawki ze święta.

Fot. Waldemar Dowejko

NG 35 (524)