Tydzień w skrócie

Żałoba

Piątek, 14 września na Litwie jak i w całej Europie był ogłoszony dniem żałoby. W południe uczczono pamięć ofiar terrorystycznego ataku na Stany Zjednoczone.

Oświadczenie

Prezydent Litwy po powrocie ze Stanów Zjednoczonych wystąpił z oświadczeniem, w którym przedstawił oficjalne stanowisko Państwa Litewskiego na zamach w USA, na zaistniałą sytuację na arenie międzynarodowej i politykę naszego kraju w dziedzinie bezpieczeństwa.

Pogróżka

Departament Bezpieczeństwa Państwowego Litwy wykrył autora wtorkowej pogróżki wysadzenia w powietrze wileńskiego hotelu "Lietuwa". Tę pogróżkę przez pocztę elektroniczną wysłał student kowieńskiej Akademii Kultury Fizycznej R. Regelskas. Autorowi fałszywego alarmu grożą 2 lata więzienia lub kara pieniężna.

Komitet

W Sejmie RL został powołany nowy już 14 z kolei komitet - Komitet do Spraw Tworzenia Społeczeństwa Informacyjnego.

Do dymisji

Nasila się kampania po zdymisjonowaniu ministra rolnictwa Litwy socjalliberała K. Kristinajtisa. Jego pracą są nie zadowoleni już nie tylko rolnicy, ale również wielu parlamentarzystów rządzącej koalicji.

Rolnictwo

W tym roku ziemię zadeklarowało 30,5 tys. rolników i przedsiębiorstw, czyli o 18,6 proc mniej niż rok temu. Ogółem w tym roku zadeklarowano 1 mln hektarów ziemi rolnej, co stanowi jedną trzecią ogółu ziemi rolnej na Litwie.

NG 36 (525)