Wioleta Salwińska

Święto "Dni Stolicy" wciąż trwa

W dniach 8 - 12 września odbył się XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Banchetto Musicale", zorganizowany przez Centrum "Muzyki Dawnej". W ramach tego festiwalu odbyły się koncerty w Zamku Dolnym, w kościele Bernardyńskim i Wniebowstąpienia NMP.

W dniach 12 - 16 września odbyło się dziesiąte święto muzyki i tańca "Bawmy się w przeszłość". Koncerty w ramach tego festiwalu odbyły się w kościele ewangelicko - luterańskim, w kościołach pw. Św. Kazimierza i Ducha Św. oraz na Zamku Dolnym.

W dniach 14 - 16 września, w ramach tegorocznych "Dni Stolicy", samorząd zorganizował "Dni Żmudzinów w Wilnie", a kino "Lietuva" zaprasza na "Wileński Festiwal Kinowy", który potrwa do 20 września włącznie.

W piątek, 14 września, na Placu Ratuszowym rozpoczął się jarmark św. Franciszka, który będzie czynny do 22 września.

W dniach 18 - 19 września w Wileńskim Pałacu Koncertów i Sportu odbyła się impreza zatytułowana "Zdrowi i piękni ludzie - obliczem miasta".

Dla miłośników teatru oferuje się możliwość wzięcia udziału w festiwalu teatralnym "Dzionki dzieci stolicy", który potrwa do 22 września w Rosyjskim Teatrze Dramatycznym i w teatrze "Vaidilos", zaś 20 września teatr "Miraklis" w Arsenale wystawi przedstawienie J.Rajnisa "Gram, tańczę". Natomiast 20 września na Placu Katedralnym w Wilnie będzie wystawiona opera G. Verdiego "Aida''. Poza tym, 20 - 23 września, w Rosyjskim Teatrze Dramatycznym, w Ratuszu i w kawiarni "Neringa'' odbywać się będzie XIV międzynarodowy festiwal "Wileński Jazz".

Oprócz wymienionych wyżej koncertów, festiwali i przedstawień w ramach Dni Wilna we Współczesnym Centrum Wystawowym do 21 września trwać będzie wystawa "Sztuka Litwy 2001. Poczucie Własnej Godności". W Galerii Sztuki Stosowanej trwa wystawa prac ceramicznych "Harmonia 2001" (12 - 30) września, zaś galeria "Vartai" w dniach 11 - 29 września zaprasza na wystawę pt. "Wileńscy malarze- Wilnu".

Punktem kulminacyjnym święta "Dni Stolicy. Wilno 2001" będą obchody święta Giedymina 22 września o godz. 12.00 u stóp Góry Giedymina. Natomiast o godz. 16.00 rozpocznie się karnawał, którego uczestnicy przejdą ulicami miasta od Placu Niepodległości do Parku Górnego, gdzie odbędzie się festiwal rzeźb ognistych.

Na zdjęciu: migawka z kiermaszu.

Fot. Waldemar Dowejko

NG 36 (525)