Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Algirdas Pazemeckas,

dyrektor generalny "Žemaitijos pienas" W ciągu 8 miesięcy br. grupa przedsiębiorstw przetwórstwa mlecznego sprzedała produkcję wartości 184 mln litów. W tym roku spółka zamierza osiągnąć obrót w wysokości 250 mln litów


Valdas Adamkus,

prezydent Składając wizytę państwową w Irlandii, prezydent przyleciał samolotem, nie odpowiadającym standardom europejskim, mianowicie "Jak-42", produkcji rosyjskiej, który nie jest wpuszczany na lotniska państw UE z powodu wytwarzania zbyt wielkiego hałasu. Za to trzeba będzie zapłacić wysoką karę.Dangiras Mikalajűnas,

dyrektor generalny "Lietuvos energija" Opóźnia się eksport elektryczności przez Polskę do innych krajów Europy. Planowano go rozpocząć jeszcze 1 września. Poprzedniego partnera - rosyjską firmę "Inter RAO JES" - zamierza się zastąpić słowackim przedsiębiorstwem "Apis", jednakże nie znajduje ono wspólnego języka z energetykami polskimi.
Kęstutis Krićčiűnas,

socjaldemokrata, proponuje, by zwiększyć wpływ studentów na sprawy zarządzania w wyższych uczelniach oraz zmienić tryb wyborów rektora. Zdaniem posła na Sejm, w celu uniknięcia tego, aby zarządzanie wyższymi uczelniami nie było zamknięte, należałoby w senacie zwiększyć liczbę przedstawicieli studentów z 10 do 20 proc. Jak powiedział, udział studentów w podejmowaniu ważnych dla nich decyzji, pozwoliłby umocnić demokratyczny model zarządzania wyższymi uczelniami.


Algirdas Brazauskas,

premier, potakując Rosji, przegiął nieco pałę. Jednego dnia mówi dwuznacznie o "prawowitych" interesach Rosji w zapewnieniu tranzytu przez Litwę do obwodu kaliningradzkiego, a na pytanie dziennikarzy, czy ma się na myśli również tranzyt wojskowy, odpowiada, że "to wszystko należy do jednej wspólnej sprawy". Następnego dnia służba prasowa rządu zaczyna twierdzić, że A. Brazauskas został zrozumiany nieprawidłowo.

("Veidas", nr 39 z 2001 r.)

NG 38 (527)