Rekordowa łapówka - 2 miliony

Skorumpowane instytucje litewskie cechuje spory apetyt na łapówki - w czasie narodowego sondażu dwie osoby przyznały się, że w naszym kraju dały łapówki po 2 miliony litów.

Oficjalnie nie podaje się do wiadomości, przedstawiciele jakich instytucji wzbogacili się niezgodnie z prawem o takie sumy.

Jako że dane sondażu są poufne, nie przekazano ich też interesującym się przypadkami korupcji służbom specjalnym naszego kraju.

"Naszym obowiązkiem jest informowanie społeczeństwa, że na Litwie dzieją się takie rzeczy, natomiast instytucje odpowiedzialne powinny to wyjaśniać własnymi metodami" - powiedział przewodniczący zarządu litewskiego oddziału międzynarodowej organizacji "Transparency International" Aleksander Dobrynin.

Maksymalna wysokość łapówki, dawanej przez zwykłych mieszkańców, wynosi 811 litów, a przedstawicieli biznesu - 8031 litów. Około 70 proc. wszystkich łapówek przypada na powiaty wileński, kowieński i kłajpedzki.

Najwięcej łapówek trzeba dawać policjantom, celnikom. Biznesmeni jeszcze wyróżniają inspekcję podatkową, natomiast szeregowi mieszkańcy - szpitale, "Sodrę".

Łapówki najczęściej są dawane urzędnikom najniższego szczebla - samorządowym. Na drugim miejscu są pracownicy powiatowi, na trzecim zaś - urzędnicy szczebla krajowego.

72 proc. mieszkańców kraju uważa, że łapówki pomagają w rozwiązywaniu zaistniałych problemów, natomiast 61 proc. mieszkańców gotowych jest, w razie potrzeby, dać łapówkę.

Okazało się, że ciągu ostatnich pięciu lat 36 proc. mieszkańców i 37 proc. przedstawicieli biznesu musiało dawać łapówki.

Przeprowadzając badanie krajowe, które jest wykorzystane do sporządzenia geograficznej i instytucjonalnej "Litewskiej mapy korupcji 2001", brytyjsko-litewska firma badania opinii publicznej i rynku "Baltijos tyrimai" w lipcu-sierpniu przeprowadziła sondaż wśród 1005 kierowników przedsiębiorstw i 2028 innych mieszkańców kraju w wieku od 15 do 74 lat.

Jak powiedział A. Dobrynin, na Litwie po raz pierwszy przeprowadzono takie studium mapy korupcyjnej, oparte nie na wyobrażanym łapownictwie, a na realnych jego faktach.

Uważa się, że zawarte w nim dane i ich analiza pozwolą przewidzieć praktyczne środki, które pomogłyby w zwalczaniu korupcji w kraju.

("Lietuvos rytas" z 3102001 r.)

NG 39 (528)