Tydzień w skrócie

NATO

Prezydent Litwy V. Adamkus i minister spraw zagranicznych A. Valionis wzięli udział w spotkaniu przywódców krajów kandydujących do NATO, które odbyło się w Bułgarii w Sofii. Podczas szczytu przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego zapewnili kraje kandydujące, że rozszerzenie NATO nastąpi w przyszłym roku.

Nie legalizują

Przewodniczący Litewskiej Partii Socjalistycznej M. Stakvilevičius zwrócił się do Komitetu Praw Człowieka Sejmu RL z prośbą o legalizację na Litwie komunistycznej partii. Na prośbę przewodniczącego Sejmu RL A. Paulauskasa prośba ta została odrzucona.

Poszerzą się

Po przejściu A. Popławskiego byłego posła z ramienia Związku Socjalliberałów do Związku Liberałów starosta frakcji liberałów w Sejmie RL R. Paksas oświadczył, że w ciągu miesiąca jeszcze czterech albo pięciu socjalliberałów przejdzie do jego frakcji.

Granica

Postanowiono wzmocnić ochronę granicy litewskiej z Białorusią. Powodem tego stało się zwiększenie liczby nielegalnych emigrantów z Afganistanu, próbujących przedostać się przez Litwę na Zachód. W tym roku litewskie służby graniczne zatrzymały 53 obywateli Afganistanu. Natomiast jak podają nieoficjalne źródła, w Rosji obecnie przebywa około 130 tys. obywateli tego kraju.

NG 39 (528)