Święto pedagogów

Nauczyciele, to osoby bardzo aktywne i zaangażowane, dla których nauczanie jest nie tyle zawodem, co powołaniem.

W piątek, 5 października, samorząd szkolny Wileńskiej Szkoły Średniej im. Jana Pawła II zorganizował dla swoich nauczycieli prawdziwe święto. Dyrektor szkoły pan Adam Błaszkiewicz życzył dla nauczycieli zdrowia, poczucia humoru i dobrych uczniów. "Dzień Nauczyciela" obfitował w różnego rodzaju imprezy. Odbyły się zawody sportowe między nauczycielami a uczniami. Grano w kwadrat, siatkówkę. Po południu odbył się koncert dla nauczycieli. Świątecznie upiększona sala, uśmiechnięci, szczęśliwi uczniowie, wręczający nauczycielom kwiaty przy wejściu do auli. W dniu nauczyciela w stołówce został nakryty bogaty stół, przy którym zebrali się wszyscy obecni w szkole pedagodzy. Z tej okazji Rada Szkoły ufundowała tort w kształcie książki. A było się z czego cieszyć.

Szkoła Średnia im. Jana Pawła II reprezentowana przez świetnie przygotowaną młodzież, bierze udział w licznych konkursach i olimpiadach, i wielokrotnie zdobywa laury. Zdaniem wicedyrektor szkoły, pani Sabiny Naruniec, jest ona jedną z kuźni kadr inteligencji polskiej. O pracy i poświęceniu się nauczycieli, o poziomie nauczania świadczą również osiągnięcia uczniów. W minionym roku 70 maturzystów ( 99% ) dostało się na studia wyższe (na Litwie i w Polsce). Spośród 29 uczniów klasy maturalnej, której wychowawczynią była pani Sabina Naruniec, 23 kontynuuje naukę w uniwersytetach, a 6 osób wstąpiło do kolegiów. (ws)

***

Przy wejściu do Niemieskiej Szkoły Średniej nauczycieli i gości spotykano niezwykle uroczyście, jak przystało gospodarzom nie zmęczonym rutyną codzienności, bo przejmującym władzę zaledwie na jeden dzień.

Występy trójjęzycznego teatru kukiełkowego, kolorowej stonóżki, mówiącej i śpiewającej kolejno w trzech językach dla wszystkich zrozumiałych, okazyjne wydanie trójjęzycznej gazetki na Dzień Nauczyciela - stanowią specyfikę tej szkoły, ale i charakterystyczny obrazek z realiów dnia dzisiejszego Ziemi Wileńskiej. Miło, serdecznie i wesoło jak na święto przystało mimo problemów i trosk związanych z problemami dnia codziennego oraz oczekiwanego konkursu, który ma wyłonić nowego dyrektora szkoły. (rm)

***

W wileńskiej Szkole Średniej im. Wł. Syrokomli również uroczyście obchodzono Dzień Nauczyciela. Tego dnia uczniowie mieli tylko 4 lekcje, po których nauczyciele udali się na przedstawienie, przygotowane dla nich przez maturzystów.

W tym roku dwunastoklasiści postanowili odstąpić od tradycyjnego schematu koncertowego, zaoferowali z tej okazji przenieść grono pedagogiczne w krainę marzeń, spełniając wszystkie jego pragnienia. Już na dwa tygodnie przed świętem w pokoju nauczycielskim został wywieszony plakat, na który nauczyciele mogli wpisywać swoje życzenia - materialne, duchowe, łatwe do zrealizowania i te zupełnie niemożliwe. Na podstawie tych życzeń napisano scenariusz.

Wśród pragnień nauczycielskich były: wycieczka do Paryża, wyjście na emeryturę i otrzymanie wysokiego wynagrodzenia, uczniowska wiedza z fizyki na "10", skarpety w serduszka i wiele, wiele innych. Wszystkie z wymienionych marzeń zostały spełnione w mniej lub bardziej oryginalny sposób.

W finałowej części recytowano wiersze, odśpiewano piosenkę i wręczono kwiaty nauczycielom.

Całemu wystąpieniu towarzyszyło tło muzyczne w wykonaniu maturzystki Ireny Wilbik. Reżyserem przedstawienia była polonistka Danuta Korkus.

Małgorzata Kozicz

Na zdjęciu: pedagodzy ze Szkoły Średniej im. Jana Pawła II przy słodkim stole., wicedyrektor Szkoły Średniej im. Jana Pawła II Sabina Naruniec

Fot. Waldemar Dowejko

NG 39 (528)