VIII Międzynarodowe
Targi Kowieńskie Polexport'2001

Jak już informowaliśmy naszych Czytelników, 16 października br. w Kownie pod honorowym patronatem i z udziałem prezydenta Republiki Litewskiej Valdasa Adamkusa i Rzeczpospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego, zostały otwarte VIII Międzynarodowe Targi Kowieńskie Polexport'2001.

W halach przy ul. Auđros 42 swe stoiska wystawiło blisko 200 polskich, polsko-litewskich i litewskich firm. Zajęły one ponad 2500 mkw. netto.

Kowieńskie Targi - największa polska ekspozycja poza granicami kraju, otrzymały po raz trzeci honorowy patronat prezydentów Polski i Litwy.Potrzeba takich wystaw jest uzasadniona znaczną wymianą towarów między obu krajami, które cechuje bardzo duża dynamika obrotów. Od 4,1 miliona USD w roku 1991 do blisko 840 w roku ubiegłym. W bieżącym najprawdopodobniej i ten pułap zostanie przekroczony. Litwa najczęściej sprowadza produkty przemysłu chemicznego, maszyny i urządzenia, tworzywa sztuczne i wyroby z kauczuku, ścier drzewny, celulozę i papier, gotowe artykuły spożywcze, napoje (w tym alkohol), tłuszcze i oleje pochodzenia roślinnego. Polacy kupują przede wszystkim paliwa i produkty mineralne (67 proc. w I półroczu 2001 roku), a następnie drewno, produkty przemysłu chemicznego, maszyny i urządzenia, art. rolno - spożywcze. Materiały i wyroby włókiennicze.

Geografia wystawców polskich jest bardzo szeroka - od Wrocławia po Augustów i Suwałki. Organizatorem wystawy jest już tradycyjnie Polsko - Litewska Izba Gospodarcza, której siedziby znajdują się w Suwałkach i Mariampolu.

W rozmowie z nami właściciele firmy HEAT - POL z Krakowa Państwo Agata i Marek Dziekanowie, prezentujący grzałki i przewody grzejne do różnorodnych zastosowań. (Kraków, tel.fax 423-60-65, e-mail:biuro@heatpol.com.pl) stwierdzili, iż atmosfera wystawy jest miła i, że mają nadzieję na zawarcie korzystnych umów. Do udziału w wystawie skłoniło ich również wsparcie wystawców przez Ministerstwo Gospodarki RP.

Po uroczystym otwarciu wystawy, w sali Teatru Muzycznego odbyło się Forum Gospodarcze "Polska - Litwa. 10 lat współpracy. Osiągnięcia , perspektywy", na którym zabrali głos prezydenci Valdas Adamkus i Aleksander Kwaśniewski, a także prezydent Konfederacji Przemysłowców Litwy Bronislovas Lubys, prezes Krajowej Izby Gospodarczej A. Arendarski, przedstawiciel litewskich przedsiębiorców Algirdas Đakalys.

Wystawa potrwa do 19 października włącznie, do odwiedzenia której zachęcają wystawcy i redakcja "NG".

Inf. wł.

NG 40 (529)