Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Vytas Nënius,

53-letni członek Partii Socjaldemokratycznej, został kierownikiem Departamentu Kultury Fizycznej i Sportu. V. Nënius tym departamentem kierował również poprzednio, mianowicie w latach 1993-1997. Przedstawiając nowego szefa krajowego sportu, premier Algirdas Brazauskas powiedział,że "przez całeżycie nie był on oderwany od sportu i rozwijał go. Vytautas sprawy sportu rozumie po ludzku. Słowem, to przeciętny statystyczny Litwin".

Rolandas Paksas,

liberał, nie chce się uspokoić, postanawiając po raz trzeci wrócić do wielkiej polityki, chociaż dwie pierwsze próby nie powiodły się. R. Paksas powiedział,że zamierza zgłosić swą kandydaturę na przewodniczącego partii podczas kongresu LZL, który odbędzie się w końcu października. Prócz tego, chociaż do wyborów prezydenckich jest jeszcze daleko, eks-premier już teraz rozpoczyna aktywną kampanię w wyborach prezydenckich i inicjuje artykuły reklamowe o sobie.

Jonas Dieninis,

przewodniczący zarządu LŽUB Prywatyzowany bank "Lietuvosžemes ukio bankas" w ciągu 9 miesięcy br. miał prawie 15 mln Lt czystego zysku - dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym.Vytautas Junevičius,

dyrektor generalny spółki "Alita" W ciągu 9 miesięcy br. obrót spółki, w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, zwiększył się o 12 proc. - do 55,2 mln litów. W tym roku sprzedała ona produkcję i udzieliła usług na sumę 49,24 mln litów.

("Veidas", nr 41 z 2001 r.)
NG 40 (529)