Linas KONTRIMAS

Na horyzoncie - jeszcze
jedna siedziba w Turniszkach

Rząd gromadzi już pieniądze na budowę domu dla kończącego kadencję prezydenta.

W planach - 0,5 mln litów

Chociaż do zakończenia kadencji prezydenta kraju Valdasa Adamkusa pozostał jeszcze ponad rok, jednak zaczęto już się troszczyć o to, gdzie będzie mieszkał obecny przywódca kraju, jeśli nie będzie kandydował podczas przyszłych wyborów albo nie zostanie wybrany.

Rząd do planów inwestycyjnych na rok 2002 wpisał sumę 500 tys. litów, którą w przyszłym roku wykorzysta się na projektowanie domu dla prezydenta po zakończeniu przezeń kadencji.

Część z pół miliona litów zamierza się przeznaczyć też na przyszłe prace budowlane.

Na tradycyjnym miejscu?

Dotychczas nie przewidziano, gdzie ma stanąć dom prezydenta po zakończeniu przezeń kadencji.

"Uważam, że do tego najbardziej pasują Turniszki. Jest tu cała infrastruktura, prócz tego zapewniona ochrona? - powiedział dla ?Lietuvos rytas" Valdas Račkys, kierownik specjalnej akcyjnej spółki usług komunalnych.

W Turniszkach powierzchnia około 38 ha jest ogrodzona i strzeżona. Jeszcze od czasów sowieckich ukształtowała się tradycja, że w tej malowniczej miejscowości w sąsiedztwie Wilna mieszkają wysocy urzędnicy państwowi, politycy.

Remont od fundamentów do dachu

Do obecnej rezydencji prezydenta V. Adamkus z małżonką Almą wprowadził się w końcu 1998 r. Razem z rodziną przywódcy kraju mieszka też matka A. Adamkienë - Ona Nutautienë po powrocie z USA na Litwę.

Dom został wyremontowany od fundamentów po dach: ułożono nowy wodociąg, kanalizację, rurociągi, wymieniono dachówki, dokonano renowacji wnętrz. Koszt remontu wyniósł około 2,5 mln litów.

Meble przywieziono też z USA

Ogólna powierzchnia mieszkalna rezydencji prezydenta wynosi 600 metrów kwadratowych. Na parterze znajduje się salon, kuchnia, jadalnia, gabinet prezydenta, na piętrze są trzy sypialnie. Na poddaszu - dwa pokoje gościnne.

W rezydencji prezydenta ustawiono też meble rodziny Adamkusów, zawieszono obrazy, ułożono dywany, które rodzina prezydenta przywiozła ze Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Przedmioty te znajdoway się w domu Adamkusów w Chicago, który został sprzedany, gdy przenieśli się oni na Litwę.

("Lietuvos rytas" z 11 102001 r.)

NG 40 (529)