Ramunë SOTVARIENË

Sygnatariusze nie mieszczą się
na jednej działce

Budowa domu córki A. Brazauskasa wypiera E. Zingerisa z sąsiedztwa

Nie ma miejsca na drugi dom

Sygnatariuszowi Aktu 11 Marca nie pozostało miejsca na prestiżowej działce, otrzymanej wspólnie z innym sygnatariuszem, aktualnym premierem Algirdasem Brazauskasem, w wileńskiej dzielnicy Wołokumpie.

Do E. Zingerisa należy połowa wspólnej działki gruntowej o powierzchni 20 arów. Ale, gdyby sygnatariusz postanowił zbudować dom, nie otrzymałby zezwolenia.

Bowiem prawie cała dozwolona powierzchnia została już zabudowana. Na budowę dla E. Zingerisa pozostało tylko około 20-25 metrów kwadratowych.

Dwaj sygnatariusze A. Brazauskas i E. Zingeris działkę przy ul. Rato nabyli na warunkach ulgowych parę lat temu. Ziemia ta znajduje się w pobliżu Turniszek, gdzie mieszka A. Brazauskas.

E. Zingeris, gdy wczoraj od "Lietuvos rytas" usłyszał, ile pozostało mu miejsca pod budowę, milczał przez kilka sekund. Zdawało się, że próbuje wyobrazić, jakiej wielkości jest powierzchnia 20 metrów kwadratowych.

"To mniej więcej jak łazienka?" - zapytał współwłaściciel ziemi.

Następnie E. Zingeris oświadczył kategorycznie, że nie będzie niczego komentował, gdyż niezbyt rozumie, co to są szczegółowe plany, normy zabudowy itd.

Nieco później sygnatariusz oświadczył, że nie ma żadnych pretensji, jeśli chodzi o użytkowanie działki przez sąsiadkę L. Mertinienë i wielkość jej domu.

Architektura domu córki premiera, budowanego z ciemnobordowych estońskich cegieł i drewna, różni się od innych domów, powstających w sąsiedztwie.

"Dom znakomicie pasuje do sosnowego lasu. Wybrano dobry projekt, nie zniekształcający otaczającego środowiska" - pochwalił gust właścicieli architekt naczelny Antokola.

Jeśli L. Mertinienë zdoła zmienić szczegółowy plan działki, a E. Zingeris postanowi budować się, to będzie musiał przestrzegać tej samej koncepcji architektonicznej.

("Lietuvos rytas" z 24 102001 r.)

NG 42 (531)