Zwycięstwo Polaków

Bez specjalnego nagłośnienia w środkach masowego przekazu, w minioną sobotę 27 października br., w sali sportowej Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego odbyły się międzynarodowe halowe zawody w piłce nożnej z udziałem głuchoniemych zawodników z Litwy , Polski i Łotwy.

Zawody zostały zorganizowane z okazji 10 - lecia działalności wileńskiego klubu sportowego osób z porażeniem słuchu "Gestas" i zgromadziły pięć dobrze przygotowanych drużyn z Wilna, Kowna, Kłajpedy, Rygi i z Przemyśla (Polska). W wyniku całodziennych zmagań, lepszymi zawodnikami okazali się właśnie goście - z Rygi i Przemyśla, którzy w walce o tytuł mistrza zawodów stoczyli między sobą finałowy pojedynek. Przewaga zawodników z Polski, zrzeszonych w klubie "Iskra" (Przemyśl), była zdecydowana, a wynik 5 : 1 mówi sam za siebie.

Zresztą, powyższy wynik nie był nieoczekiwany. Klub "Iskra", działa od roku 1958, a od piętnastu lat prowadzi również sekcję piłki nożnej, zawodnicy której w roku 1999 zdobyli tytuł mistrza Polski, a w roku ubiegłym zadowolili się tytułem wicemistrzów.

Zapytany o wrażenia z zawodów, trener polskiej drużyny Wacław Morawski, wymownym gestem kciuka ku górze potwierdził wyśmienitą atmosferę panującą w czasie turnieju i gościnność gospodarzy. Nie mniej wrażeń przyniesie na pewno zwycięzcom pierwsze spotkanie z zabytkami naszego pięknego jesiennego Wilna, na zwiedzanie którego goście mieli się udać w niedzielę.

Oprócz nagród, ufundowanych przez organizatorów zawodów, Związek Polaków na Litwie oraz redakcja "Naszej Gazety" ufundowały nagrodę specjalną dla najlepszego zawodnika zwycięskiej drużyny. Im się okazał Sylwester Stawarz. Nagrodę i symboliczny kwiatek dla trenera wręczyli A. Połtawiec i R. Maciejkianiec.

Obserwując po raz pierwszy podobne zawody, rzucały się w oczy, rzadko spotykane w środowiskach pełnosprawnych, wyjątkowa wzajemna uczynność, grzeczność i serdeczny odzew na każdy życzliwy gest i słowo. No i oczywiście panująca cisza, którą zebrani na tych mistrzostwach, pomimo przeciwności losu, umieją wypełnić w sposób jak najbardziej treściwy.

Inf. wł.

Na zdjęciu: drużyna "Iskry" (Przemyśl) z organizatorami zawodów i przedstawicielami Związku.

Fot. A. Połtawiec

NG 42 (531)