Tydzień w skrócie

75 - lecie

W sobotę obchodzono 75 - lecie urodzin prezydenta RL V. Adamkusa. Po uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej, w którym wzięły udział gwiazdy rosyjskiego świata kultury M. Rostropowicz, M. Plisieckaja i R. Szczedryn, na cześć litewskiego prezydenta po angielsku odśpiewano "Happy Birthday".

Wizyta

Na Litwie z dwudniową wizytą przebywała delegacja ministerstwa obrony Niemiec na czele z ministrem R. Scharpingiem. Podczas spotkań z osobistościami litewskiego życia politycznego, omawiano współpracę naszych krajów w dziedzinie obronności.

Wojsko

Od przyszłego roku poborowi do litewskich struktur wojskowych nie będą odbywać służbę zasadniczą w formacjach wojsk wewnętrznych i policji granicznej. Przewiduje się, że jednostki wojsk wewnętrznych i policji granicznej będą formowane z żołnierzy zawodowych.

Burza

Litewskie wybrzeże Bałtyku nawiedziła wichura. W Kłajpedzie i rejonie kłajpedzkim burza pozrywała linie elektryczne, dachy, powaliła drzewa.

Wybierają

Partia konserwatystów Litwy rozpoczęła tygodniową akcję prawyborów kandydata tej partii na urząd prezydenta. O prawo kandydowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich zmierzą się A. Kubilus, I. Degutënë i R. Juknevičienë.

NG 43 (532)