Tydzień w skrócie

Przewodniczy

Litwa objęła przewodnictwo w Komitecie Ministrów Rady Europy w Strasburgu. Nasz kraj będzie przewodniczył obradom 109 sesji tego gremium w ciągu najbliższego półrocza. Litwa jest członkiem tej organizacji od 1993 roku. W tej chwili Rada Europy skupia 43 kraje.

Handel

W piątek 9 listopada Litwa po raz pierwszy brała udział jako pełnoprawny członek w obradach Światowej Organizacji Handlu. IV konferencja ministrów krajów członkowskich Światowej Organizacji Handlu odbyła się w Katarze.

Książę

Na Litwie z dwudniową wizytą przebywał książę Karol - następca brytyjskiego tronu. Przyszły król wziął udział w seminarium poświęconym rolnictwu ekologicznemu, zwiedził Uniwersytet Wileński, Akademię Muzyczną w Wilnie, poligon wojskowy w Podbrodziu.

Wotum nieufności

Partiom opozycyjnym nie udało się przegłosować w Sejmie RL za wotum nieufności dla ministra ochrony zdrowia R. Dobrovolskisa.

Kandydat

Partia konserwatystów po trwających kilka miesięcy wyborach wybrała własnego kandydata na urząd prezydenta. Kandydatem tej partii w przyszłorocznych wyborach prezydenckich będzie były premier Andrius Kubilius.

NG 44 (533)